Narodowe Święto Niepodległości –  obchodzimy corocznie 11 listopada dla upamiętnienia odzyskania wolności przez Polskę w 1918 roku, po 123 latach zaborów.

W okresie międzywojennym toczono ostre spory o to, które z wydarzeń jesieni 1918 r.
uznać należy za symboliczny moment odzyskania przez Polskę niepodległości.

Oficjalnie Święto Niepodległości obchodzimy od 1937 roku.    
Niestety, w związku z wybuchem drugiej wojny światowej, obchody odbyły się tylko dwa lata z rzędu. W 1945 roku zniesiono święto , powróciło ono dopiero w 1989 roku.

Odzyskiwanie niepodległości było stopniowym procesem. Data 11 listopada 1918r. wiąże się z zawarciem rozejmu w Compiegne, co oznaczało klęskę Niemiec i zakończenie I wojny światowej. Dzień wcześniej przyjechał do Warszawy Józef Piłsudski, którego zwolniono z więzienia w Magdeburgu.
11 listopada Rada Regencyjna przekazała Józefowi Piłsudskiemu władzę wojskową i naczelne dowództwo podległych jej wojsk polskich.

W tych dniach Polacy uświadomili sobie, że po latach niewoli odzyskali niepodległość. Atmosferę tej wyjątkowej chwili tak opisywał Jędrzej Moraczewski:

 “Niepodobna oddać tego upojenia, tego szału radości, jaki ludność polską w tym momencie ogarnął. Po 120 latach prysły kordony. Nie ma ich. Wolność! Niepodległość! Zjednoczenie! Własne państwo! Na zawsze! Chaos? To nic. Będzie dobrze. Wszystko będzie, bo jesteśmy wolni od pijawek, złodziei, rabusiów, od czapki z bączkiem, będziemy sami sobą rządzili. (…) Kto tych krótkich dni nie przeżył, kto nie szalał z radości w tym czasie wraz z całym narodem, ten nie dozna w swym życiu najwyższej radości” (J. Moraczewski “Przewrót w Polsce”)