ERASMUS+ Europa – Czemu nie?

          Na przełomie maja i czerwca 2019 r. grupa 26 uczniów Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych  nr 1 w Krotoszynie odbyła miesięczne praktyki w Włoszech i w Hiszpanii w ramach projektu ERASMUS +  Europa- czemu nie?   

         Przed wyjazdem, uczniowie podzieleni na dwie grupy,  uczestniczyli w szkoleniach kulturowych, dzięki czemu poznali zwyczaje i wiadomości przydatne podczas pobytu w danym kraju. Ponadto uczestnicy odbyli szkolenia językowe – z języka angielskiego oraz włoskiego i hiszpańskiego.  W ten sposób wyposażeni w wiedzę wyruszyli wraz z opiekunami, aby przez 4 tygodnie nie tylko doskonalić umiejętności zawodowe, ale także nauczyć się zarządzania czasem, budżetem, przygotowywania  posiłków, organizowania czasu wolnego, czy korzystania z  komunikacji miejskiej w Bolonii i w Saragossie.

           W Bolonii uczniowie Krotoszyńskiej Ceramy praktykę zawodową odbyli w trzech zawodach: technik budownictwa, technik weterynarii oraz technik logistyk. Pracowali w małych i większych magazynach, supermarketach, hurtowaniach, miejscowych gabinetach weterynaryjnych  oraz  w  firmach budowlanych. Praktyki były precyzyjnie zaplanowane, co pozwoliło uczniom na wykonywanie i doskonalenie różnych prac w swoim zawodem. Przyszli technicy weterynarii brali udział w sterylizacji zwierząt domowych, wykonywali szczepienia, czy diagnozowali zwierzęta. Logistycy z kolei wykonywali prace magazynowe, poznawali tamtejsze  logistyczne programy komputerowe. Budowlańcy natomiast analizowali dokumentację techniczną, przygotowywali pomieszczenia do remontów, wykonywali  prace budowlane oraz dokonywali ich odbioru pod nadzorem miejscowych managerów.

            Trzeba jednak zaznaczyć, że Erasmus + to nie tylko praca. Organizacja koordynująca przebieg praktyk zadbała o atrakcyjny program czasu wolnego. Uczniowie z Bolonii wyjeżdżali na wycieczki do Rimini – kurortu nad Adriatykiem, do Florencji oraz do Wenecji. Podobnie bogaty program zaoferowano w Saragossie w Hiszpanii.  Tam uczniowie zwiedzali m.in. Barcelonę, podziwiali piękne Pireneje, ćwiczyli swoją sprawność fizyczną w parku linowym, a następnie zwiedzili kurort narciarski Jaca.

            Uzyskanie środków na realizację projektu w wysokości ponad 66 tys. euro nie było łatwe, ale z pewnością się opłacało. To najlepsza inwestycja w przyszłość naszej młodzieży – uczniów Ceramy. Zdobycie kompetencji zawodowych i językowych,  doświadczenia w pracy w zagranicznej firmie, poznanie nowych osób i miejsc,  dla wielu pierwsza podróż lotnicza, to tylko niektóre zalety programu, który z całą pewnością będzie procentował w przyszłości.

Ten wpis został opublikowany w kategorii Bez kategorii. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.