Międzynarodowy Dzień bez Samochodu

Auto nie jest jedynym możliwym środkiem transportu w miastach – często wygodniej, a przede wszystkim zdrowiej jest pojechać do pracy lub szkoły rowerem. A już szczególnie 22 września!

Tego dnia – na zakończenie Europejskiego Tygodnia Zrównoważonego Transportu – obchodzony jest Międzynarodowy Dzień bez Samochodu.

Dzień bez Samochodu ma wspomóc proekologiczne idee i zmniejszyć ilość spalin wytwarzanych przez miliony aut poruszających się po miastach. Podczas tego dnia zachęca się kierowców do rezygnacji z użytkowania samochodów przez dobę.

Celem tego Dnia jest uświadomienie Europejczykom, że auto wcale nie jest najwygodniejszym środkiem transportu w miastach, a już na pewno nie najbardziej ekologicznym. Dzięki różnego rodzaju imprezom i akcjom – polegającym np. na darmowych przejazdach komunikacją publiczną – wielu Europejczyków przekonuje się do tego, by zmienić styl życia na zdrowszy – zarówno dla siebie, jak i środowiska.

W Polsce Dzień bez Samochodu obchodzony jest od 2004 roku, pod patronatem Ministerstwa Środowiska. Nasza szkoła ponad 10 lat temu również dołączyła do akcji promującej Dzień bez samochodu i corocznie kultywuje tę tradycję, organizując rajdy rowerowe i atrakcyjne konkursy dla młodzieży z krotoszyńskich szkół,  wspierając w ten sposób ochronę środowiska.

Ten wpis został opublikowany w kategorii Bez kategorii. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.