Powiatowy Konkurs Wierszy i Pieśni o Tematyce Patriotycznej

Święto poezji patriotycznej wpisujące się w obchody 100 – lecia odzyskania niepodległości Polski
16 października 2018 r. w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych nr 1 w Krotoszynie, tradycyjnie już, odbył się Powiatowy Konkurs Wierszy i Pieśni o Tematyce Patriotycznej LOK. Tegoroczna, wyjątkowa edycja, objęta patronatem Starostwa Powiatowego, zgromadziła liczne grono miłośników poezji i pieśni ze szkół podstawowych, gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych. Dzięki ich zaangażowaniu mogliśmy wysłuchać wielu niezwykłych recytacji i wykonań pieśni patriotycznych .
Zgodnie z zasadami Konkursu, nagrodzone zostały najlepsze wystąpienia w dwóch kategoriach: śpiewu oraz recytacji. Zwycięzcami w kategorii recytacja zostały: Zuzanna Kusza z Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 1 w Krotoszynie, wykonująca utwór J. Kaczmarskiego „Kwestia odwagi” -1.miejsce; Weronika Półrolniczak – również z ZSP nr 1 w Krotoszynie, która zaprezentowała wiersz J. Kofty„W moim domu” -2.miejsce oraz Klaudia Horak z I Liceum Ogólnokształcącego im. H. Kołłątaja w Krotoszynie z tekstem „Rozstrzelana armia” A. Kołakowskiego- 3.miejsce.
Równie interesująco wypadli uczniowie w kategorii śpiewu. Pierwsze miejsce zajął reprezentant Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych im. J. Marcińca w Koźminie Wielkopolskim, wykonujący pieśń „O mój rozmarynie”. Na drugim miejscu znalazła się uczennica tej samej szkoły, Weronika Pieniężna” z utworem J. Kaczmarskiego „ Mury”. Trzecie miejsce zajęła przedstawicielka Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II w Benicach, Zuzanna Garbarek, która we wzruszający sposób zaśpiewała pieśń „Ułani, ułani”.
Tegoroczna edycja była wyjątkowa również pod względem poziomu artystycznego, dlatego jury postanowiło przyznać również wyróżnienia. Otrzymali je: Aleksandra Kubów z Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 1 w Krotoszynie, Zuzanna Gąsiorkiewicz ze Szkoły Podstawowej Nr 8 z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Marii Skłodowskiej – Curie w Krotoszynie, Mateusz Kościółek ze Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II w Benicach oraz Karolina Krakowska z Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 3 im. Jana Pawła II w Krotoszynie.
Zwycięzcy otrzymali dyplomy z rąk Mirosławy Cichowlas, dyrektor ZSP nr 1 w Krotoszynie, Andrzeja Wichłacza, Naczelnika Wydziału Spraw Obywatelskich i Zarządzania Kryzysowego Starostwa Powiatowego, Leszka Ostojskiego, prezesa LOK w Krotoszynie oraz Ewy Ostój, współorganizatorki Konkursu. Laureatów etapu powiatowego czekają eliminacje wojewódzkie w Słupcy, 25.10.2018 r. Trzymamy kciuki!
Zarówno recytatorów, jak i śpiewających będzie można usłyszeć podczas powiatowych obchodów Święta Niepodległości w sali Krotoszyńskiego Muzeum, gdzie z rąk Starosty otrzymają nagrody.