Pożegnanie roku szkolnego 2019/2020

Drodzy Uczniowie klas 1,2 i 3, Koleżanki i Koledzy z Grona Pedagogicznego, Rodzice, przedstawiciele Zakładów Patronackich.

Już drugi raz w tym roku szkolnym kreślę kilka słów do Was, bo los tak chce … Decyduje za nas pandemia i zabiera to, co najcenniejsze – kontakt na żywo, rozmowy, wspólny śmiech, a i niejednokrotnie łzy radości, a czasami niestety łzy niepowodzenia. Oj jak bardzo smutna i cicha jest szkoła bez uczniów. Nie macie pojęcia jak ta cisza może ciążyć.

Moi Drodzy, często się mówi, że to, co nas nie zabije to nas wzmocni. Trudno się nie zgodzić z tą oczywistą mądrością, bo przecież każde doświadczenie buduje nas wewnętrzne. Mam jednak nadzieję, że od 12 marca 2020 roku zebraliśmy już tak wiele ,,nowych mądrości”, że już wystarczy. Doskonale już wiemy, czym jest epidemia, kwarantanna, nadzór epidemiologiczny, odosobnienie, niemożność swobodnego poruszania się, brak możliwości kontaktu na żywo z bliskimi, czy przymusowe pozostawanie w domu. Wiemy również, jak należy myć ręce i jak je dezynfekować, jak żyć w rygorze sanitarnym i wiele innych ………

Powtórzę Kochani, mam nadzieję, że już wystarczy nam tej ,,mądrości” epidemicznej. Ale jeszcze większą mam nadzieję na to, że nie pochłonął nas wirtualny świat Internetu, że nadal pamiętamy jak cenna może być rozmowa z drugim człowiekiem, jak cenne może być spojrzenie w oczy koleżance, koledze, przyjaciółce czy przyjacielowi, jak cenne może być podanie ręki, dosłownie i w przenośni.

Bardzo bym chciała, byśmy nie zapomnieli, że jesteśmy dla siebie ważni. Tak ważni, jak jeszcze nigdy dotąd, bo przecież ciężko nam bez siebie, nauczycielom bez uczniów, a i mam nadzieję – uczniom bez nauczycieli. Wszyscy zaś zapewne, uczniowie, nauczyciele i rodzice, tęsknimy za ładem, porządkiem i niezmienieniem wszystkiego z dnia na dzień, choć wiemy, że to konieczne.

Drodzy Uczniowie, jestem z Was dumna, bo sprostaliście ciężkiemu wysiłkowi. Okazało się, że potraficie pracować samodzielnie, dyscyplinować siebie i innych, uczyć się z przekonaniem, że tak trzeba. Potwierdzeniem moich słów jest 46 świadectw z wyróżnieniem w klasach 1, 2 i 3.

A oto ranking klas:

  1. 2 TBA – 9
  2. 3 TBW – 7
  3. 1 TFW i 1 tfa – 5
  4. 1 log, 2 TL, 2 TFW – 4
  5. 1 tbw, 1 TL – 3
  6. 3 TL – 2.

Gratuluję sukcesów i od razu dodam, że w tym roku szkolnym rekordowa ilość uczniów otrzymała promocję do następnej klasy. I nie ma to nic wspólnego z większą ilością uczniów. Mam nadzieję, że już wkrótce się spotkamy wszyscy i będziemy spokojnie rozpoczynać rok szkolny 2020/2021.

Jednak zanim tak się stanie, bardzo bym chciała podziękować moim koleżankom i kolegom – nauczycielom i pracownikom szkoły. Jeszcze nigdy w tak krótkim czasie nie przeorganizowaliśmy wszystkiego, co wiąże się z naszą pracą. Jeszcze nigdy nie zostaliśmy postawieni w tak trudnej sytuacji, jeszcze nigdy większość z nas nie pracowała tak ciężko, tworząc własne materiały, ćwiczenia, prezentacje czy jeszcze inne pomoce. Jeszcze nigdy rzeczywistość nie zmusiła nas do opanowania  w tak krótkim czasie tak wielu ,,nowości”, nie tylko informatycznych. To wymagało ogromnej kreatywności, pokładów umiejętności  i wytrwałości. Kłaniam się nisko, z szacunkiem i podziwem.

Z równym szacunkiem kłaniam się wszystkim Rodzicom. To Państwo byli tymi, którzy zderzyli się ze ścianą zdalnego nauczania z równą mocą, jak nauczyciele. Dziękujemy za Państwa wsparcie, zrozumienie, cierpliwość i trud, który musieliście ponieść w związku z warunkami, w jakich przyszło się uczyć Waszym Dzieciom.  Mam nadzieję, że już nigdy nie będziecie Państwo musieli w ten sposób wspierać Własnych Dzieci, a w zamian pojawi się znowu czas swobody i bezpieczeństwa.

Szanowni Państwo, Drodzy uczniowie czas na odpoczynek, ale jakże inny niż ten znany do tej pory. Przed nami wakacje, ale nie tak radosne jak zawsze, bo ciągle towarzyszy nam obawa o przyszłość. Pamiętajcie więc, proszę o zasadach bezpieczeństwa, dbajcie o zdrowie swoje i bliskich, nie narażajcie się bez potrzeby, bo przecież chcemy się wszyscy znów spotkać 1 września w naszej kochanej Ceramie.

A teraz czas na stare, ale najprzyjemniejsze zdanie:

ROK SZKOLNY 2019/2020 UWAŻAM ZA ZAMKNIĘTY !!!!!! 🙂

Pozdrawiam Was serdecznie i mimo wszystko, dobrego wypoczynku.

Mirosława Cichowlas

Dyrektor szkoły

Ten wpis został opublikowany w kategorii Bez kategorii. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.