ZSP nr 1 w Krotoszynie bliżej Europy

Bologna 2023 – dzień 28 (ostatni)

Jak to śpiewał Mieczysław Fogg, “Dziś ostatnia niedziela”. Bo to właśnie dzisiaj zakończył się nasz miesięczny pobyt we Włoszech i mimo komplikacji z lotem powrotnym, wróciliśmy do Ojczyzny. Był to miesiąc ciężkiej pracy, dzięki któremu zyskaliśmy bezcenne doświadczenie i przeżyliśmy niezapomnianą przygodę. Dziękujemy wszystkim zaangażowanym w projekt, a przede wszystkim naszym opiekunom, którzy przez cały ten czas musieli mieć nad nami pieczę.

Bologna 2023 – Dzień 27

W dzisiejszym dniu postanowiliśmy się trochę rozerwać i nasi opiekunowie zorganizowali nam podchody. Zadania i wskazówki w trakcie gry przekazywane były za pomocą telefonów. Pod okiem Pana Tomka, drużyna “zając” uciekała przed drużyną “wilk” prowadzoną przez Pana Adama. Jak widać na załączonych zdjęciach pogoda nam dopisywała

Bologna 2023 – dzień 26

Dziś dobiegł końca nasz ostatni dzień praktyk i po ciężkiej pracy wszyscy praktykanci pożegnali swoich pracodawców pięknymi słowami “Grazie per questo mese” oraz drobnym upominkiem ze słodyczy pochodzących prosto z Polski. Pod wieczór wszyscy spotkaliśmy się na tarasie, aby napisać ewaluację praktyk i uczcić ten smutny czas pożegnań poprzez wykonanie szalonego tańca o nazwie “Harlem Shake”.

Bologna 2023 – dzień 25

Nasz przedostatni dzień praktyk w pięknych Włoszech zaczęliśmy tradycyjnie od zjedzenia pysznych croissantów. Dzisiaj w pracy mogłyśmy przyglądać się w jaki sposób należy podkuwać kopyta koni oraz pomóc przy tej czynności. Jest to bardzo ważny zabieg pielęgnacyjny, który wymaga precyzji, ponieważ zdrowie konia w dużej mierze zależy od sprawnych kopyt. Naszym zadaniem było również wyprowadzanie koni na padok. Praca w stajni jak zwykle przebiegła w bardzo miłej atmosferze, niestety zdajemy sobie sprawę, że nasza przygoda w Bolonii dobiega końca. Cieszymy się, że możemy porozumiewać się z naszą pracodawczynią w języku angielskim, co znacznie ułatwia nam komunikację, zrozumienie poleceń i utrzymanie dobrego kontaktu, a także nabycie wiedzy.

Bologna 2023 – dzień 24

Kolejny słoneczny dzień za nami. W ostatnich dniach praktyk dziewczyny z weterynarii aktywnie pomagały w zabiegach, takich jak: sterylizacje, USG jamy brzusznej a także usuwanie zepsutych zębów. Udało nam się również zobaczyć cały proces usuwania ciała obcego z psiej łapy, a także mogłyśmy zobaczyć jak prawidłowo odebrać poród. Nie obyło się również bez sprzątania klatki i karmienia małych kotków, które są z nami od początku naszej przygody w Bolonii. Nie zabrakło także przerwy na pyszną, włoską kawę. Ostatni czas staramy się spędzić jak najlepiej, w miłej i przyjaznej atmosferze.

Bologna 2023 – dzień 23

W ostatnim tygodniu praktyk, budowlańcy zajęli się obcinaniem nadmiaru pianek z nad ram okiennych. W kolejnych godzinach pracy szlifowaliśmy ogipsowane ściany. Następnie przeszliśmy do sylikonowania i akrylowania szczelin ram okiennych. Na szczęście ostatnie dni w pięknej Bolonii spędzimy w cudownej słonecznej pogodzie i fantastycznej atmosferze w naszej ekipie.

Bologna 2023 – dzień 22

Dziś rozpoczęliśmy nasz ostatni tydzień w słonecznej Bolonii. Dzisiejszym zadaniem naszych logistyków było sprawdzanie stanów magazynowych za pomocą tabletów oraz skanowanie i oznaczanie produktów, które w tym tygodniu pojawią się na promocji w sklepie. Po pracy przyszła pora na pyszne lody, a po powrocie do domu na wspólny obiad.

Bologna 2023 – dzień 21

Dziś mija 3 tydzień naszych praktyk we Włoszech. Niedziela minęła spokojnie na ładowaniu baterii. Mieliśmy w planach wystawę LAMBORGHINI, niestety przez powodzie została odwołana, dlatego wybraliśmy się do Bazyliki św. Petroniusza. Dziś również był mecz miejscowej drużyny BOLOGNA FC, która gościła Mistrzów Włoch SSC Napoli. Jutro zaczynamy ostatni tydzień praktyk więc przed nami czas wielu emocji. Saluti!

Bologna 2023 – dzień 20

Po ciężkim tygodniu pracy wyjechaliśmy na zasłużony odpoczynek na plażę w Rimini . Wybraliśmy się na obiad przy pięknym widoku Morza Adriatyckiego. Nasi opiekunowie zorganizowali dla nas wiele atrakcji, m.in. grę w siatkówkę, frisbee. Oprócz opalania się oraz kąpieli w morzu ruszyliśmy na spacer po Rimini. Minęliśmy piękną fontannę, diabelski młyn. Marsz po deptaku nie mógł zakończyć się bez zakupu pamiątek oraz pysznych, włoskich lodów. Tutaj nasze logistyczki przekonały się jak łatwo jest spotkać swoich rodaków 1500 km od domu…

Bologna 2023 – dzień 19

Mijają kolejne dni praktyk. Z każdym tygodniem robi się coraz ciekawiej, co wiąże się większą ilością pracy. Druga grupa techników budownictwa zajęła się dziś skuwaniem tynku, wyburzaniem otworu na drzwi oraz posprzątaniem pomieszczeń. Po odpoczynku i obiedzie cała grupa wraz z opiekunami udała się do pobliskiego parku aby rozegrać mecz piłki nożnej. Gratulujemy zwycięzcom.

Bologna 2023 – dzień 18

Kolejny dzień praktyk za nami. Dzisiaj pożegnałem się z bułgarską grupą, która właśnie zakończyła swoje praktyki. Poznanie kolejnej kultury było niesamowitym przeżyciem. Słuchanie 3 języków jednocześnie było najpierw przytłaczające, co stanowiło dla mnie duże wyzwanie. Bo jak tu się dogadać, gdy z całej grupy Bułgarów po angielsku mówią tylko 3 osoby…Oczywiście na pomoc przyszła jak zwykle nieoceniona mowa werbalna, która sprawiła, że nawet język bułgarski wydawał się całkiem prosty do zrozumienia. Wspólna analiza m. in. próbek wody czy kosmetyków była dla mnie ciekawym doświadczeniem związanym z wykonywaniem mojego przyszłego zawodu. Poniżej zdjęcia z różnych dni moich praktyk.

Bologna 2023 – dzień 17

Dzisiaj po kolejnym dniu pracy, całą grupą wraz z opiekunami wybraliśmy się na wieżę widokową znajdującą się na Starym Mieście w Bolonii. Aby dostać się na samą górę wieży musieliśmy pokonać 498 schodów, co było dla wielu z nas wyzwaniem, jednak widoki wynagrodziły cały wysiłek. Na wieży, dzięki sprzyjającej pogodzie, mogliśmy podziwiać piękny widok miasta z góry. Mogliśmy zauważyć charakterystyczną architekturę miasta i dalekie wzgórza okolicy.

Bologna 2023 – dzień 16

Następny dzień w słonecznej Bolonii rozpoczęli praktykanci z kierunku budownictwa. Dzisiaj naszym zadaniem było dopracowywanie szczegółów- regulowanie okien oraz montaż klamek do okien. Późnym popołudniem wraz z opiekunem Tomaszem Grobelnym wybraliśmy się na boisko, aby aktywnie spędzić czas na świeżym powietrzu i pograć w piłkę koszykową oraz siatkową.

Bologna 2023 – dzień 15

Kolejny dzień praktyk u naszych logistyków minął bardzo pracowicie. Z racji że poniedziałek jest dniem dostawy, naszym pierwszym zadaniem było rozpakowanie towarów oraz ułożenie ich na odpowiednich regałach. Skanowaliśmy również produkty a następnie przyklejaliśmy przypisane do nich ceny. Ostatnim zadaniem było przymocowanie klipsów antykradzieżowych na poduszkach. Dzień zakończyliśmy przepysznymi croissantami. Poniżej krótki filmik przedstawiający dzisiejszy dzień oczami logistyków.

Bologna 2023 – dzień 14

Niedziela minęła nam w atmosferze rozstań i powitań. Skończyła się dzisiaj przygoda naszych dwóch pierwszych opiekunów, Pana Tomasza Jakubowskiego i Pana Grzegorza Matuły, a zastąpili ich: Pan Tomasz Grobelny i Pan Adam Radojewski. Oprócz nowych opiekunów, zawitała też do nas ładna pogoda.

Bologna 2023 – dzień 13

Sobotni poranek rozpoczęliśmy od sprzątania mieszkań, po którym udaliśmy się na pyszne croissanty znajdujące się w pobliskiej kawiarni. W południe wybraliśmy się całą grupą do galerii handlowej, aby zrobić większe zakupy oraz wspólnie zjeść obiad. Podczas pobytu w galerii zauważyliśmy piłkarzyki, więc rozegraliśmy krótki mecz. Po powrocie przyszedł czas na odpoczynek w swoich mieszkaniach.

Bologna 2023 – dzień 12

Kolejny dzień praktyk zaczęliśmy od pysznego śniadania. Rano wyruszyliśmy na Stare Miasto w celu kupienia rogali, które zjedliśmy wspólnie w naszym mieszkaniu. Następnie udaliśmy się na miejsce naszych praktyk, gdzie wykonywaliśmy naszą pracę. Po praktykach wróciliśmy do domu, gdzie czekał na nas super obiadek. Po południu, korzystając z pierwszej od kilku dni dobrej pogody, postanowiliśmy udać się do centrum Bolonii. Jednym z punktów naszej wyprawy były pyszne lody na Starym Mieście. Pospacerowaliśmy po okolicy i udaliśmy się do mieszkania.

Bologna 2023 – Dzień 11

Kolejny dzień na “budowlance” w dwuosobowej ekipie. Podstawowym elementem było skuwanie tynku i przygotowywanie ściany do ponownego gipsowania. Uczyliśmy się obniżania sufitu w pomieszczeniu, a po zakończeniu pracy posprzątaliśmy pomieszczenia i wyczyściliśmy narzędzia. I jeszcze mała fotorelacja.

Bologna 2023 – dzień 10

Niestety wczorajszego dnia pogoda pokrzyżowała nasze plany. W Bolonii, jak i w całym regionie Emilia-Romagna, po obfitych opadach deszczu nastąpiła powódź, przez którą nasze praktyki zostały wstrzymane. Dzień spędziliśmy bezpieczni w naszym hotelu. Spędziliśmy ten czas na ewaluacji naszych praktyk oraz omówieniu wrażeń i przemyśleń związanych z pobytem we Włoszech pod okiem naszych opiekunów. Wykorzystaliśmy ten czas również na chwilę relaksu. Na szczęście sytuacja w mieście się normuje i dzisiaj ponownie mogliśmy wyruszyć do naszych miejsc praktyk.

Bologna 2023 – dzień 9

Kolejny dzień praktyk w stadninie koni przyniósł nam nowe doświadczenia. Poza stałym elementem, jakim jest czyszczenie oraz osiodłanie, wyprowadzałyśmy konie na halę ujeżdżeniową, gdzie prowadzone były zajęcia dla początkujących jeźdźców. Bacznie przypatrywałyśmy się, w jaki sposób należy przeprowadzić lekcje jazdy konnej. Po ukończonych jazdach, naszym zadaniem było rozsiodłanie zwierząt oraz zadbanie o siodło. W stajni nie brakuje innych zwierząt, takich jak wierny właścicielce piesek Spikey i liczne koty.

Bologna 2023 – dzień 8

Dziś rozpoczęliśmy drugi tydzień praktyk we Włoszech. Dzień zaczął się od sprzątnięcia klatek po chorych i zdrowych zwierzętach oczekujących na właścicieli. Wraz z nowym tygodniem do gabinetu, w którym pracujemy, zawitały nowe zwierzęta, między innymi różnych ras i maści psy na szczepienia, kotka na badanie USG oraz ciężko chory kot, któremu musieliśmy podać antybiotyki dożylnie i podskórnie. Oprócz nowych zwierząt przyszła też suczka Candy, z którą mieliśmy przyjemność spotkać się w poprzednim tygodniu. Candy przyszła na badanie krwi oraz przyjąć odpowiednie leki. Dzień zakończyliśmy nagłym przypadkiem psa z kłosem w nosie. Na szczęście zabieg wyciągania nie trwał długo i zakończył się pomyślnie, a piesek wrócił cały, zdrowy i szczęśliwy do swojego domu.

Wenecja-Bologna 2023 – dzień 7

Dzisiejszego dnia wybraliśmy się całą grupą do jednego z najpiękniejszych włoskich miast-do Wenecji. Pogoda od samego początku nas nie rozpieszczała. Było bardzo deszczowo, lecz po obiedzie niebo rozpogodziło się i udało nam się pozwiedzać. Zobaczyliśmy m.in. Bazylikę św. Marka, której historia zaczyna się już w 828 roku. Powstała w celu pochowania relikwii tego Świętego. Następnie udaliśmy się na spacer wokół pięknych weneckich kanałów i gondoli. Dzień zakończyliśmy pysznymi gelato.

Bologna 2023- dzień 6

Dzisiejszy dzień zaczęliśmy od wyprawy do „Basilica Di San Luca”, gdzie podziwialiśmy piękną architekturę. Droga wiodła przez najdłuższe arkady na świecie i choć nie należała do najlżejszych i wymagała sporego wysiłku, to widoki były tego warte . Po powrocie i odpoczynku zabraliśmy się za porządki w naszych mieszkaniach. Reszta dnia upłynęła na zakupach i relaksie. Jutro znów wyruszamy w trasę… Tym razem do… Dowiecie się jutro:)

Bologna 2023 – dzień 5

Ostatni dzień praktyk w pierwszym tygodniu naszej zagranicznej przygody nie przyniósł dużo słońca, ale nie przeszkodziło to nam w wykonywaniu naszych obowiązków. Mimo to widoki w okolicy stajni, w której pracujemy nadal były przepiękne. Naszym zadaniem na dziś było czyszczenie oraz pielęgnacja koni. Ze względu na warunki pogodowe, nie było możliwości wyprowadzenia zwierząt na zewnątrz, tak jak odbywało się to dotychczas. Dzień minął nam spokojnie, w miłym towarzystwie właścicielki stajni, która przekazuje nam swoje doświadczenie.

Bologna 2023 – dzień 4

Nasza 3 osobowa ekipa, w której znajdują się Kamil, Dominik i Filip dziś zajmowali się demontażem i montażem okien, zaklejaniem dziur styropianem oraz pianowaniem ubytków. Nasi praktykanci również rozczytywali dokumentację techniczną. Chłopacy zmęczeni ale równie zadowoleni. Saluti!

Bologna 2023 – dzień 3

Kolejny dzień na praktykach za nami. Niestety pogoda dzisiaj nie dopisała i wyruszyliśmy na praktyki w deszczu. Mimo ponurej pogody humory wciąż dopisują. Dzisiaj pod lupę wzięliśmy fotografów, którzy tak samo jak wczoraj, sumiennie wykonywali swoją pracę w postaci fotografii produktowej i fotomontażu oraz naszego rodzynka-analityka, który nauczył się dzisiaj kluczowego słownictwa przydatnego w swoim miejscu pracy. Zaczął też wykonywać analizy wraz z koleżeństwem z Bułgarii, którzy w ramach podobnego projektu, również przybyli do Bolonii na praktyki. O kolejnych uczestnikach projektu wspomnimy w następnych postach, ale już dziś zamieszczamy zdjęcia z ich poczynań.

Bologna 2023 – dzień 2

Dzisiejszego dnia każdy z nas udał się do swojego zakładu pracy. Przebyliśmy różne trasy: dłuższe, krótsze, piesze i autobusowe.Logistycy swoją przygodę rozpoczęli w sklepie meblowym „Maisons du monde”. Część grupy zajęła się ekspozycją towaru, druga część skanowała oraz metkowała towary na półkach. Do zadań fotografów należało wykonanie zdjęć obuwia a następnie ich obróbka w programie.Weterynarze mieli przyjemność asystować przy operacji wykonywanej w gabinecie weterynaryjnym. Kilku z nich udało się samemu wykonać zastrzyk. Inna część pomagała uspokajać zwierzęta.Jedyny analityk z naszej grupy dzień spędził na poznawaniu sprzętu analitycznego z którego będzie korzystać.Zadania, którymi pochwalić mogą się budowlańcy to wstawianie okien przez trójkę z nich oraz skuwanie ścian przez pozostałą dwójkę. Dzień minął nam bardzo przyjemnie. Jesteśmy zadowoleni z miejsc praktyk oraz z samego pobytu w Bolonii.Joanną Polna

Bologna 2023 dzień 1

Po wczorajszej podróży nadszedł czas na rozpoczęcie praktyk. Zaopatrzeni w bilety i wskazówki dojazdu, udaliśmy się na miejsca naszych staży. Poznaliśmy pracodawców i zapoznaliśmy się z pracą w danej firmie. Po dopełnieniu formalności spotkaliśmy się z przedstawicielem strony włoskiej, który przypomniał nam podstawowe zasady stażu i pobytu w hotelu. Zakończeniem naszego dnia była wycieczka z opiekunami do centrum Bolonii. Zabytkowe Stare Miasto robi ogromne wrażenie. Nie muszę chyba mówić o wspaniałej włoskiej kuchni. Naładowani pozytywną energią nie możemy się doczekać kolejnego dnia.

No to zaczynamy przygodę!

Rozpoczęła się nasza kolejna przygoda z praktykami zagranicznymi! Już trwają przygotowania do wyjazdu, ale zanim to nastąpi odbywamy szkolenia z języka angielskiego, włoskiego….. Już nie możemy doczekać się wylotu! 🙂