Aktualności – Go4VET in Erasmus+

Tym razem odwiedziliśmy Grecję w ramach projektu Go for VET in Erasmus+

W dniach 08.04.2024 – 12.04.2024 w Grecji w Atenach odbyło się kolejne, ostatnie spotkanie w ramach realizacji projektu Go for VET in Erasmus+, współfinansowanego ze środków Unii Europejskiej. Razem z Partnerami z Grecji, z Finlandii, z Polski i z Cypru szukaliśmy najlepszych rozwiązań, by uczniowie  z niepełnosprawnością mogli korzystać z mobilności  i wyjeżdżać na staże zagraniczne.  

Wzięliśmy udział w czterech spotkaniach studyjnych: w firmie logistycznej Goldair Handling, w hotelu Sofitel Airport, szkole zawodowej IEK ALFA w Glyfadzie oraz w pięciogwiazdkowym Athens Capital Center Hotel – MGallery Collection, gdzie odbyło się również spotkanie zamykające, podczas którego zostały podsumowane wyniki projektu oraz zaplanowane przyszłe działania.  

Podczas wymienionych wizyt studyjnych dowiedzieliśmy się wiele na temat: sytuacji na rynku pracy w Grecji, w szczególności w branży logistycznej i hotelarskiej, kształcenia zawodowego w sektorze prywatnym, dostosowywania stanowisk pracy według potrzeb osób z niepełnosprawnością. 

Udało nam się wymieniać doświadczeniami z naszymi Partnerami. Podczas spotkania pracowaliśmy także nad rezultatami projektu, nie tylko nad wzorcowymi programami stażowymi mobilności zagranicznych dla uczniów szkół technicznych, ale i nad częściowym raportem, przewodnikiem wspierania osób z niepełnosprawnością w sektorach hotelarstwa, logistyki, weterynarii i w sektorze fotografii i multimediów.

Zimowa Finlandia – Go for VET in Erasmus+

W dniach 22.01.2024 – 26.01.2024 r. w Finlandii w Anjalii i w Kouvolii odbyło się spotkanie międzynarodowe w ramach projektu Go for VET in Erasmus+. Projekt jest współfinansowany ze środków Unii Europejskiej. Razem z Partnerami z Grecji, z Finlandii, z Polski i z Cypru szukaliśmy najlepszych rozwiązań, które pozwolą uczniom z niepełnosprawnością korzystać z mobilności i wyjeżdżać na staże zagraniczne.
Gościła nas Fundacja kultury Ankkapurha w Anjalii. Wzięliśmy udział w wizytach studyjnych w: Szkole zawodowej Eduko w Kouvolii (podstawowy stopień w mediach i ekspresji wizualnej), w Centrum wielokulturowym Saaga i Domu Młodzieży “NuPa” również w Kouvolii.
Byliśmy również w Nupie w Fundacji Parik. Zwiedziliśmy także ciekawe Muzeum w Kouvolii. Sporym przeżyciem można nazwać udział w zajęciach terenowych i w z zajęciach z łucznictwa z gośćmi z fundacji Parik (mieszana grupa uczestników projektu i osób niepełnosprawnych).
Dzięki zróżnicowanym wizytom studyjnym zapoznaliśmy się z sytuacją na rynku pracy w Finlandii, z kształceniem zawodowym oraz dostosowywaniem miejsc pracy do możliwości pracowników z niepełnosprawnościami. Udało nam się wymieniać doświadczeniami z naszymi Partnerami. Podczas spotkania pracowaliśmy także nad rezultatami projektu, nie tylko nad wzorcowymi programami stażowymi mobilności zagranicznych dla uczniów szkół technicznych, ale i nad częściowym raportem, przewodnikiem wspierania osób z niepełnosprawnością w sektorach hotelarstwa, logistyki, weterynarii i w sektorze fotografii i multimediów.

Za nami kolejny etap realizacji projektu Go for VET in Erasmus+

W dniach 2.10.2023 – 6.10.2023 na Cyprze odbyło się spotkanie międzynarodowe w ramach projektu Go for VET in Erasmus+. Projekt jest współfinansowany ze środków Unii Europejskiej. Razem z Partnerami z Grecji, z Finlandii, z Polski i z Cypru szukaliśmy najlepszych rozwiązań, by uczniowie  z niepełnosprawnością mogli korzystać z mobilności  i wyjeżdżać na staże zagraniczne. 

Wzięliśmy udział w pięciu wizytach studyjnych: w Sandy Beach Hotel, na UCLan University,  St. Barnabas School for the Blind (szkoła dla niewidomych) w Nikozji, w Urzędzie Miasta Larnaka, w Mikes Kanarium Hotel. 

Dowiedzieliśmy się wiele o sytuacji na rynku pracy w branży hotelarskiej na Cyprze,  na temat kształcenia oraz dostosowywania miejsc pracy do możliwości pracowników  z niepełnosprawnościami. Udało nam się wymieniać doświadczeniami z naszymi Partnerami. Podczas całego spotkania pracowaliśmy także nad rezultatami projektu – wzorcowymi programami stażowymi mobilności zagranicznych dla uczniów szkół technicznych oraz przewodnika dotyczącego wspierania osób z niepełnosprawnością w sektorach hotelarstwa, logistyki, weterynarii i w sektorze fotografii  i multimediów. 

Znów działamy – spotkanie projektowe we Wrocławiu i w Krotoszyńskiej Ceramie

W dniach 27 – 29 czerwca 2023 r. odbyło się spotkanie międzynarodowe w ramach projektu Go for VET in Erasmus+. Zespół Szkół Ponadpodstawowych nr 1 w Krotoszynie oraz Centrum Dobre Kadry gościły partnerstwo we Wrocławiu i w Krotoszynie. W wizycie udział wzięli Partnerzy projektu z Cypru, z Finlandii i z Grecji. Udało się nam odwiedzić m.in. Hotel Park Plaza Wroclaw, Cafe Równik, Polski Związek Głuchych – Dolnośląskie Centrum Medyczne, Gabinet Animar FHU lek. wet. Marek Wosiek. Przeprowadziliśmy wizyty studyjne, by zebrać dobre praktyki w zakresie kształcenia zawodowego oraz współpracy i angażowania osób z niepełnosprawnością w projektach mobilnościowych.

Znów działamy – Spotkanie we Wrocławiu

Mamy dobrą wiadomość – na dobre ruszył nasz nowy Projekt Go for VET in Erasmus+ nr 2022-2-PL01-KA210-VET-000101748, którego celem jest: Wzmocnienie potencjału organizacji sektora VET (w szczególności członków partnerstwa) do realizacji zawodowych staży zagranicznych w ramach Erasmus+ przez wypracowanie i wdrożenie nowych programów staży, wraz z rekomendacjami, i dobrymi praktykami w zakresie włączania uczniów z niepełnosprawnością do działań mobilnościowych.

We Wrocławiu w siedzibie Dobrych Kadr Centrum badawczo – szkoleniowego odbyło się stacjonarne spotkanie stacjonarne partnerów (przygotowanie rezultatów Projektu, warsztatów dla zagranicznych partnerów, kwestie administracyjne). W spotkaniu uczestniczyli: prezes i wiceprezes Dobrych Kadr, a nasz Zespół Szkół Ponadpodstawowych nr 1 w Krotoszynie reprezentowali: dyrekcja szkoły i koordynatorzy Projektu.

Owocem naszego spotkania było ustalenie programu pobytu we Wrocławiu i w Krotoszynie zagranicznych partnerów z Cypru, z Grecji i z Finladnii (od 27.06.2023 do 29.06.2023 r.)

Już dziś cieszymy się na owocną współpracę i wypracowane rozwiązania.