31 maja 2023 – Światowy Dzień bez Tytoniu

31 maja to Światowy Dzień bez Tytoniu. Początki jego obchodów sięgają aż 1987 roku. Tegoroczne hasło ogłoszone przez Europejskie Biuro Światowej Organizacji Zdrowia brzmi: „Potrzebujemy żywności, nie tytoniu”.

O szkodliwości tytoniu słów kilka

Decydując się na zapalenie papierosa wiedz, że:

• wraz z dymem tytoniowym wchłaniasz 7 tysięcy substancji szkodliwych, z czego ponad 70 to substancje rakotwórcze;
  • wśród problemów zdrowotnych związanych z paleniem tytoniu wymienia się choroby nowotworowe, choroby układu krążenia, choroby układu oddechowego i inne;
  • trzy wielkie grupy chorobowe występują prawie wyłącznie u palaczy papierosów to rak płuca, przewlekła obturacyjna choroba płuc (POCHP) oraz zawał serca przed 50 rokiem życia;
  • szacuje się, że rocznie z powodu palenia na świecie umiera przedwcześnie 5 milionów ludzi i liczba ta stale rośnie;
  • oczekiwana długość życia osób palących jest krótsza o ok. 10 lat niż u osób nigdy nie palących.

WHO o Światowym Dniu bez Tytoniu 2023

Tytoń to nie tylko zagrożenie dla zdrowia, ale także dla środowiska. Światowa Organizacja Zdrowia w 2023 roku hasłem „Uprawiajmy żywność, nie tytoń” („Grow food, not tobacco”) zwraca uwagę, że uprawa tytoniu szkodzi naszemu zdrowiu, zdrowiu rolników i zdrowiu planety. Przemysł tytoniowy przyczynia się do światowego kryzysu żywnościowego.

Ciekawostki z historii papierosa

• W okopach I wojny światowej tytoń stał się artykułem pierwszej potrzeby i był nieodzownym elementem racji wydawanej każdemu żołnierzowi na froncie.
  • W 1964 roku lekarz naczelny Stanów Zjednoczonych potwierdził związek między paleniem papierosów a rakiem płuc. Wcześniej papierosy uznawano za nieszkodliwe i koncerny tytoniowe w reklamach sięgały nawet po wizerunek lekarza. Zdarzało się, że w takich reklamach umieszczano dzieci, a nawet Świętego Mikołaja.
  • Przełom lat 60 i 70 XX wieku to czas, kiedy największe koncerny tytoniowe zaczęły sponsorować sport motorowy. Przez kilkadziesiąt lat nieodzownym elementem bolidów i kombinezonów ich kierowców były emblematy jednej z wiodących marek papierosów.

Źródło: https://www.gov.pl/web/psse-opoczno/swiatowy-dzien-bez-tytoniu-2023