Inauguracja roku szkolnego 2023/2024

         Szanowni Państwo,  Grono Pedagogiczne, Drodzy Uczniowie, a szczególnie uczniowie klas pierwszych, a jest Was dużo, bo sześć  klas pierwszych.

           Serdecznie witam wszystkich w murach Zespołu Szkół Ponadpodstawowych nr 1 w Krotoszynie, czyli w murach a raczej na boisku naszej Krotoszyńskiej Ceramy na inauguracji roku szkolnego 2023/2024.

          Szanowni Państwo, zacznijmy naszą uroczystość od chwili refleksji.

         Jeszcze nie tak dawno żyliśmy bezpiecznie. Nie baliśmy się żadnej pandemii i niby wszystko wraca do normalności,  bo 1 lipca odwołano stan zagrożenia.

      Nie baliśmy się wojny, bo od ponad 80 lat nie znaliśmy wojny, nie doświadczaliśmy jej, nie słyszeliśmy spadających rakiet, a o dronach wiedzieliśmy tyle, że służą, np. do robienia pięknych i niezwykłych zdjęć, a nie do działań wojskowych i do zabijania ludzi. 

       Okazuje się, że nic nie jest nam dane na zawsze. Tym bardziej pokój,  dach nad głową czy  poczucie bezpieczeństwa. Niestety tysiące ofiar wojny, pandemii, to nie tylko karty historii polskiej czy naszych wschodnich sąsiadów , ale całego niemalże świata.

         Doświadczenie buduje, ale i przeraża. Paradoksalnie dziś lepiej rozumiemy naszą historię, historię naszych wschodnich sąsiadów z Ukrainy również, wielokrotnie historię koleżanek i kolegów z klasy. Lepiej rozumiemy pokolenie młodych ludzi i tych trochę starszych, którzy 1 września 1939 r. nie wrócili do szkoły i Ukraińców również. Oni także nie wrócili 1 września 2023 r. do swojej normalnej szkoły, normalnego życia, ponieważ  ich dotychczasowy świat jest w rozsypce.

          To wydarzenia, o których nie wolno nam zapominać. Jesteśmy winni pamięć milionom ofiar tych wydarzeń.          

         Myślę, że nie ma rodziny w Polsce czy w Ukrainie, której nie dotknęła tragedia wojny. Uczcijmy więc minutą ciszy ich …. Pamięć. Baczność ………..

       Szanowni Państwo…..

A dziś ….Nie pozostaje nam nic innego, jak zmierzyć się z zaistniałą sytuacją i powitać rok szkolny 2023/2024, powitać w gościnnych murach Krotoszyńskiej Ceramy  nowych uczniów klas pierwszych.

       Kochani, czeka nas kolejny rok wytężonej pracy, maturzyści zmierzą się  z najważniejszymi egzaminami w życiu, a i sporo klas z egzaminem zawodowym, a klasy pierwsze zmierzą się z zagubieniem, mnóstwem nowych, nieznanych rzeczy. To wszystko minie, za chwilę stanie się codziennością.

         Wszystkim więc – koleżankom i kolegom z Grona Pedagogicznego, administracji  i obsłudze szkoły, uczniom wszystkich klas – życzę dbałości o zdrowie, powodzenia, światłych umysłów, wzajemnej  życzliwości, zrozumienia, wyśmienitego humoru. Zadowolenia z pracy i osiąganych wyników, dużo uśmiechu, radości. I cóż, niech się dzieje

     Szanowni Państwo, koleżanki i koledzy, kochani uczniowie – rok szkolny 2023/2024 uważam za otwarty.

    Niech będzie dobry, zdrowy i przyniesie pokój naszym wschodnim sąsiadom, a nam wszystkim mnóstwo radości, uśmiechu i zadowolenia.

Ten wpis został opublikowany w kategorii Bez kategorii. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.