Inauguracja roku szkolnego 2022/2023

Szanowni Państwo,  Grono Pedagogiczne, Drodzy Uczniowie, a szczególnie uczniowie klas pierwszych, a jest Was spora grupa – pięć klas ….

          Serdecznie witam wszystkich w murach Zespołu Szkół Ponadpodstawowych nr 1 w Krotoszynie, czyli w murach …. a raczej na boisku naszej Krotoszyńskiej Ceramy … na inauguracji roku szkolnego 2022/2023.

          Szanowni Państwo ….. zacznijmy od chwili refleksji …. 

        Jeszcze nie tak dawno żyliśmy bezpiecznie …. Nie odczuwaliśmy zagrożenia pandemią, od ponad 80 lat nie znaliśmy wojny, nie słyszeliśmy spadających rakiet, tragicznych wiadomości …… a tysiące czy miliony ofiar były nam bardziej znane z kart historii  z polskiej czy sąsiedzkiej ….a nie z rzeczywistości.

       Okazuje się, że nic nie jest nam dane na zawsze …. Tym bardziej zdrowie, pokój, ciepło rodzinnego domu, dach nad głową…..czy  poczucie bezpieczeństwa. 

         Sądzę, że dziś lepiej rozumiemy naszą historię, ….. naszych wschodnich sąsiadów z Ukrainy…. lepiej rozumiemy pokolenie …… młodych ludzi ….. i tych, trochę starszych, którzy 1 września 1939 r. nie wrócili do szkoły …. Nie wrócili też do szkoły 1 września 2022r., ponieważ  ich dotychczasowy świat został zniszczony … i nadal jest niszczony.

        Zniszczony wybuchem II wojny światowej, niszczony wybuchem wojny w Ukrainie. To wydarzenia, o których nie wolno nam zapominać …… Jesteśmy winni pamięć milionom ofiar tych wydarzeń.      

         Myślę, że nie ma rodziny w Polsce …… czy w Ukrainie, której nie dotknęła tragedia wojny ….

    Uczcijmy więc minutą ciszy ich pamięć.

A dziś …. Nie pozostaje nam nic innego, jak zmierzyć się z zaistniałą sytuacją i serdecznie powitać 3 uczennice z Ukrainy  …. Dwie w klasach pierwszych (klasa 1 tfm i 1 tlb) i jedną w klasie 2 tfm.  Kochani, zaopiekujecie się nimi  i pomagajcie, bo to dla nich szczególnie trudny czas.

       Witam  również w gościnnych murach Krotoszyńskiej Ceramy 155 uczniów  klas pierwszych.

       Pozwólcie, że przedstawię Wam moje zastępczynie, do których zawsze możecie się zwrócić o pomoc w rozwiązaniu problemów.

  • Za sprawy dydaktyczne, kształcenie z przedmiotów ogólnokształcących, maturę, plan lekcji, zmiany w planie i wiele innych  ważnych zadań odpowiada pani dyrektor Jolanta Podziemska,
  • Za sprawy wychowawcze, kształcenie zawodowe, profilaktykę zdrowotną …. i wiele innych ważnych zadań odpowiada pani dyrektor Alina Błażejczyk.

A teraz czas na waszych wychowawców: 

  1. Klasa 1 tl, czyli technik logistyk – pani profesor Kinga Jankowska,
  2. Klasa 1 tlb, czyli technik budownictwa i technik logistyk  – pani profesor Bernadeta Paterek,
  3. Klasa 1 twa, czyli technik weterynarii i technik analityk – pani profesor Monika Modrzyńska,
  4. Klasa 1 tfm, czyli technik fotografii i multimediów – pani profesor Izabela Jasik,
  5. Klasa 1 tfp, czyli technik fotografii i multimediów i technik przemysłu mody – pani profesor Alicja Kryszkiewicz – Świst

Zmianę wychowawcy ma również klasa 2 tl. Klasę poprowadzi pani profesor Monika Kremer, a klasę 4 TBG pan profesor Paweł Jakubowski, zaś klasę 4 TL pani profesor Katarzyna Tomczak – Berger.

       Drodzy uczniowie towarzyszyć wam będą również w tym roku szkolnym nowi nauczyciele. Witamy ich bardzo serdecznie w  naszym gronie i w progach gościnnej Ceramy. 

        Chciałabym skorzystać z okazji i serdecznie podziękować za lata pracy w naszej szkole panu profesorowi Tomaszowi Skowrońskiemu, panu profesorowi Mariuszowi Filipiakowi i panu profesorowi Romanowi Szcześniakowi. 

        Kochani, czeka nas kolejny rok wytężonej pracy, maturzyści zmierzą się  z najważniejszymi egzaminami w życiu, a większość klas z egzaminem zawodowym …. klasy pierwsze zmierzą się z zagubieniem, mnóstwem nowych, nieznanych rzeczy.

         Wszystkim więc – koleżankom i kolegom z Grona Pedagogicznego, administracji  i obsłudze szkoły, uczniom wszystkich klas – życzę dbałości o zdrowie, powodzenia, światłych umysłów, wzajemnej  życzliwości, zrozumienia, wyśmienitego humoru. Zadowolenia z pracy i osiąganych wyników, dużo uśmiechu, radości. I cóż, niech się dzieje….

    Szanowni Państwo, koleżanki i koledzy, kochani uczniowie – rok szkolny 2022/2023 …. uważam za otwarty…..

     Niech będzie dobry, …. zdrowy ….. i przyniesie pokój naszym wschodnim sąsiadom…..

Mirosława Cichowlas

                         

Ten wpis został opublikowany w kategorii Bez kategorii. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.